Rozumíte deklaraci krmiv ? Nenechte se oklamat tím, co je psáno na obalech !

01.06.2017

JAK V DNEŠNÍ DOBĚ ROZEZNAT KVALITU OD POUHÉ REKLAMY ?  • Nevybírejte krmivo podle reklamy, barevnosti obalu, ceny, ale při výběru se spolehněte na své znalosti !
  • Vybírejte krmivo, které respektuje psa jako potomka vlka a jde tak po vzoru přírody.
Udělejte si pokus hutnosti a bobtnání granulí

  • Vemte si sklenici s vodou a vhoďte do ní Vaši granuli. Asi po půlhodině zjistíte kvalitu. Granule by měly minimálně nabobtnat. Čím méně nabobtnají, tím lépe pro žaludek a trávení psa - minimalizují riziko torze žaludku. Granule by se neměly rozpouštět. Nejkvalitnější granule vůbec neplavou a klesnou ke dnu.Co to je deklarace?

Jsou to informace o složení receptury a obsahu živin. Podle zákona lze deklarovat tzv. skupiny surovin nebo jednotlivé suroviny.

Deklarace najdete většinou na obalu velmi drobným písmem a ve více jazycích.

Ze zákona musí být suroviny uvedené chronologicky za sebou podle množství, jenže receptury jsou považovány za výrobní tajemství a tak kontrolní orgány nepožadují předložení receptury a porovnání údajů na obalu. Údaje uvedené na krmivu tak mohou být zcela odlišné s obsahem.... Avšak i výrobce, který tento zákon dodržuje jej může obejít a řadou dalších věcí Vás oklamat.

Často používaným trikem je rozdělení jedné suroviny do více skupin, aby se opticky snížilo její procentuální zastoupení. Je-li např. v receptuře 30% pšenice, výrobce použije (nebo na obalu uvede, že použil) pšeničnou mouku, pšeničný šrot, pšeničné otruby, pšeničné úlomky, pšeničný gluten - a slovo pšenice zmizí z prvního místa, kam se svými 30% patřila, neboť se rozdělila na malé částí po 5-7%, které lze zařadit až za maso a další suroviny atraktivnější.
Otevřená a polootevřená deklarace krmiv

Otevřená deklarace

  • 64% hovězího masa v konzervě : otevřená deklarace nám sděluje, že ve 100g obsahu je 64g hovězího masa.

Polootevřená deklarace

  • (64%) hovězího masa v konzervě : polootevřená deklarace nám sděluje, že 64% z celkového obsahu masa je hovězí maso. Ale celkový obsah může být pouze 4% hovězího masa, tedy 64% ze 4% masa je hovězí maso.

Nikol ♥