Zdravé střevo, jako základ zdraví !

21.05.2017


Probiotika a prebiotika
Probiotika

 • zdraví prospěšné bakterie  přirozeně žijící ve střevě.
 • Probiotika jsou živé mikroorganismy, které žijí v různých částech těla vašeho psa, včetně gastrointestinálního traktu, ústní dutiny, vagíny, nosní dutiny, respiračních orgánů a dokonce i na kůži. Termín probiotikum doslova znamená "pro život." Slovo pochází z latinského předpise pro význam "pro" a řeckého slova bios, který znamená "život". Probiotika se často nazývají "dobré bakterie". Vedení té správné rovnováhy dobrých i špatných bakterií je životně důležité pro zdraví vašeho psa.
 • Je důležité si uvědomit, že při opakujícím užíváním antibiotik se bakterie, proti kterým jsou ATB opakovaně nasazovány (toto je důležité), stávají odolné a dojde k tomu, že při opětovném užívání antibiotik již nedojde k očekávanému účinku. Antibiotika bohužel jen neničí bakterie, proti kterým jsou předepsány, ale také někdy i takové bakterie, které jsou pro organismus prospěšné. Proto je po léčbě velmi důležité, jakými druhy bakterií bude střevo znovu osídleno (zda prospěšnými nebo škodlivými). Tato okolnost má důležitý efekt na budoucí imunitu.

 • V dnešní době díky nadměrné konzumaci antibiotik antibiotik, hormonů hormonů a kyselinotvorné kyselinotvorné stravy (viz.důležitost minerální rovnováhy pro tělo v našem předchozím článku) dochází k potlačení přirozené střevní mikroflóry potlačení přirozené střevní mikroflóry. Vzniká disbióza a následně i různé funkční poruchy zdraví.


Dlouhodobě oslabení střevní mikroflóry díky špatnému osídlení (hnilobné bakterie) totiž může mít za následek řadu problémů :Hnilobné bakterie produkují různé toxické látky, narušuje se tak vstřebávání živin, což má špatný vliv na celý organismus.


 1. náchylnost k infekčním onemocněním
 2. kožním problémům

 3. alergiím či jiným chorobám

 4. zhoršení vstřebávání živin, vitámínů a minerálů

 5. vznikají zácpy či průjmy

 6. nadýmání

 7. záněty močopohlavního  ústrojí

 8. plísňová onemocnění

 9. psychické problémy

 10. únava

 11. oslabení imunitního systému


Má proto nemalý smysl zaměřit pozornost na kvalitu střevní mikroflóry, pomoci si můžeme i doplňkovou výživou doplňkovou výživou.


Prebiotika


 • slouží jako potrava probiotickým kulturám.
 • jsou různé druhy upřednostňovaných potravin, které vyživují probiotické bakterie a udržují je aktivní. Krmení prebiotik spolu s probiotiky dává Vašim psům symbiozu.

Symbiotika

 • kombinace probiotik a prebiotik ve vzájemné symbioze.Prebiotika a probiotika tvoří dokonalý pár tím, že spolupracují na udržení organismu Vašeho psa plně zdravého.
Podívejme se na gastrointestinální systém Vašeho psa, aby jste zjistili, kde všude probiotika v těle žijí

Pusa

 • Příznivé bakterie žijí v ústech a udržují je zdravé. Dobré bakterie v ústech Vašeho psa mohou být první obrnnou linií proti virům a bakteriím, které vstupují do těla.
 • Krmení nadbytkem sacharidů psovi vytváří špatný druh bakterií v ústech, což způsobuje zubní kámen a zubní plak na jejich zubech.

Hltan

 • Dobré bakterie v hltanu pomáhají udržovat dobré zdraví. Pokud hltan obsahuje patogenní bakterie, způsobí zánět faryngitidy a další známky zánětu.

Žaludek, pankreas a žlučník

 • Cévní systém (systém neuronů, které řídí gastrointestinální systém) pokračuje dolů v krku až do žaludku. Probiotické bakterie procházejí kyselinou v žaludku a potřebují přežít pankreatické enzymy a žluč z žlučníku.
 • Trávení probíhá v žaludku a tenkém střevě. Minerály jsou absorbovány v tenkém střevě.

Tlusté střevo

 • Tlustého střeva je místo, kde probiotika vykazují svůj největší účinek. Studie ukázaly, že probiotika mohou dokonce pomáhat předcházet rakovině tlustého střeva u lidí.
  Někteří odborníci se ptají, zda probiotika přežijí cestu do tlustého střeva (někdy se jedná o marketingové tvrzení pro probiotické značky).
 • Ve skutečnosti, většina zdravých bakterií může cestovat přes vysoce kyselé situace, enzymy a žluč v těle.

 • Dr. N.Campbell-McBrideová, tvůrce protokolu GAPS (Gut and Psychology Syndrome), říká, že nezáleží na tom, jestli probiotika nedojdou do tlustého střeva. Dokonce i když jsou mrtví, sken těla stále používají svůj genetický materiál k prospěchu tlustého střeva.

Konečník

 • Pokaždé, když má Váš mazlíček pohyb střeva a poté stolici, stovky tisíc bakterií, kvasinek a dalších mikrobů opouští tělo.
 • Toto je součást procesu detoxikace těla a probiotika pomáhají odstraňovat toxiny.

Vagina

 • Když se rodí štěňátka, dostávají první dávku zdravých bakterií, když projíždějí porodním kanálem. (To platí i pro lidské děti a děti z císařskéhořezu tuto výhodu nemají.)


Proč pes potřebuje probiotika ?
Dobré bakterie ve střevě jsou pro zdraví Vašeho psího přítele rozhodující. Ale také podporují její mozek, trávení, asimilaci živin a hlavně imunitní systém. Posílení imunitního systému psa je pravděpodobně nejdůležitější úloha probiotik.

Imunitní systém
Až 80% imunitního systému Vašeho psa je založeno ve střevě. Různé probiotiky se spojí s téměř každou jinou částí imunitního systému, o kterém víme.
Viry a bakterie vstupují do těla ústy a probiotika jsou přítomny již v ústech a v celém těle gastrointestinálního traktu. Udržování dobrých bakterií udržuje patogeny pod kontrolou a je primárním imunitním systémem Vašeho psa.
Dobrá rovnováha probiotik pomáhá snížit zánět v celém těle - a tím snižuje její náchylnost k chronickým onemocněním.TRÁVENÍ

 • Probiotika podporují trávení stejně jako asimilaci vitaminů a minerálů. Pomáhají tělu Vašeho psa zpracovávat kritické živiny, jako je například vitamin B-12.


Probiotika potřebují prebiotika


 • Prebiotika jsou výživou pro probiotika v tlustého střeva. Krmení  pejska prebiotickými potravinami pomáhá probiotikům zůstat aktivní a dělat svou práci.
 • Přidejte některé z následujících prebiotických potravin do stravy Vašeho psa, abyste vyživovali a podporovali probiotika, které mu dáváte. Ale začněte pomalu, aby jste zabránili potížím při trávení, pokud Váš pes není zvyklý na tyto vláknité potraviny.


NAPŘÍKLAD

 1. Banány
 2. Zelená listová zelenina (listy pampelišek jsou zvláště dobré)
 3. Jablka
 4. Houby (zde pozor jaké a kolik !! , stejněm jako například česnek)

 5. Mořské řasy
TIPY, JAK PROBIOTIKA VAŠEMU PEJSKOVI DODAT1.Suplementace probiotik

 • Jak si vyberete dobrý doplněk? Výběr doplňků může být ohromující. Existuje mnoho probiotik a je těžké vědět, co koupit. Můžete si koupit probiotika vyrobená speciálně pro psy, ale je dobré používat i lidské a hlavně kvalitní.
 • Nejlépe vyrobeny z celých potravin a obsahující půdní organismy. Všichni savci - a pravděpodobně všichni ptáci a plazi, kteří žijí na zemi - těží z organismů založených na půdě.


2.Fermentovaná zelenina

 • Fermentovaná zelenina je mimořádně výživna a vysoce biologicky dostupný způsob, jak dát psovi probiotika.
 • Fermentované potraviny napodobují střevní obsah dravce. Jsou již předem připraveny a fermentační proces rozmnožuje dobré bakterie a enzymy, které jsou přirozeně v potravinách.


3.Kefír

 • Kefír je další fermentované jídlo, které je plné přirozených probiotik a většina psů ho miluje jako topping na jídle nebo jako samostatné občerstvení. Můžete si koupit kefír v obchodě s potravinami, ale buďte opatrní, že je nesladená. Opět platí, že kozí mléko je pro psy lepší než kravské mléko.


4.Kvass, Kombucha

 • Kvašený nápoj, který je bohatý na probiotika.


5.Nechte svého psa být psem

 • Konečně, jeden ze způsobů, jak nechat svého psa získat mikroorganismy založené na půdě do svého systému a to je: Nechte je hrát v hlíně!
 • Psi milují kopání a kývání v blátě. Je to skvělý způsob, jak pomáhat Vašemu ​​psu vybudovat zdravý imunitní systém, a také si užívat zábavu a hrát, přitom dělat přirozenou aktivitu. Podělte se o svou radost z toho, že jste v přírodě a trochu zablázněte i s ním :-) !


Pokud jde o probiotika pro psy, existuje spousta různých způsobů, jak jim je dát. Použití probiotických potravin a doplňků zvyšuje výživu Vašeho psa s nesčetnými výživovými výhodami, které udržují Vašeho psa zářit zdravím.

POZNÁMKA:

Je také důležité, abyste se ujistili, že současná strava Vašeho psa mu dává to, co potřebuje! Zvyšováním stravy, ve které již chybí jakákoli důležitá živina, vůbec nezvyšuje hodnotu stravy.Nikol ♥